Logo
   
  tip  


לסדר ספרייה וקבוצת תמיכה
29-10-2011

אני השתדלתי מאוד למיין את הספרים היטב לפני שעברנו דירה. למעשה אפילו מיינתי אותם כמעט לפי סדר הא'-ב' – עד שכמעט פרחה נשמתו של החבר שבא לעזור לי לארוז את אותם הספרים אשר הם למעשה החפץ הכי כבד בבית.

הצרות התחילו כבר למחרת. הסתבר שארזתי את הקופסאות לא נכון – כלומר לא הדבקתי אותן ביאות בנייר דבק, והספרים שהיו כה מאורגנים נדדו, מקופסה לקופסה מקופסה לקופסה, כמו לועגים לסדר שיצרתי בדי עמל. אחר כך, לאחר שהקופסאות הגיעו לדירה החדשה, עוד הספקתי לסדר שני מדפים לפי טעמי, בטרם דחק בי אביה של אשתי לפרוק וזהו.

כשאני מספר איך פרקתי ובכיתי מבפנים, דבר שגרם לאביה של אשתי, אשר איננו קוטל קנים, לחוש אולי שאני מעט כפוי טובה, משום שהוא לקח יום חופש מעבודתו למנוע מאיתנו להסתובב חודשים בין ארגזים, אנשים חושבים שהוא אולי לא אינטלקטואל או לא בעל נפש רגישה כמוני. האמת היא שהוא כן רגיש – אולי הוא יותר מעשי ממני ואולי הייתה גם הבעיה הידועה לכל חובב ספרים רציני, שכשעזבתי את הדירה הקודמת, גם יצאו כל הספרים ממחבואיהם ודרשו את מקומם על המדפים, או במילים אחרות, כל הספרים שהוחבאו בארגזי המיטה, או מתחת למיטה או במקומות אחרים, דרשו את הצדק הספרותי שלהם, שאילץ אותנו בדיעבד להוסיף עוד שתי כונניות כפולות מדף, כלומר שעל כל מדף יש שתי שורות ספרים, מצב של כפילות שמעולם לא הייתי בו ומסרבל כל חיפוש ספר, אבל מצד שני שולח עיקצוצים במורד עמוד השידרה שלך, כאשר אתה מוצא ספר שאבד לך ממש כמו בחנות ספרים.

במשך חודשיים שלושה חייתי כסומא בארובה. הספרים היו אך לא יכולתי לפלח אותם. כל מטלה של חיפוש ספר חייבה מעבר על כל מדפי הבית, ולעיתים הייתי מוצא מציאות, מנסה לשווא לרכז את הספרים החשובים לי במקום אחד שלא ילכו לאיבוד, ולא עלה הדבר בידי.

ביום שישי הציעה אישתי לפתע שנסדר את הספרים. שיטת המיון שהחלטתי עליה בינתיים הייתה לחלק אותם לפי מקצועות – שירה, סיפורת, כתיבה, היסטוריה, פסיכולוגיה, סוציולוגיה, תיאטרון, אנגלית וכללי, למען אחוש שוב את הנדודים שבאי הסדר הזה, בין דברים המפרה אינטלקטואלית. אלא שכאן שוב ניצבה בעיה – ברכט – תיאטרון או שירה? אות הספרים בשפות שונות – יחדיו או לפי שפה? והיכן עובר הגבול שבין ספרי כתיבה לספרי ספרות הרי יש ספרים שלא הייתי קונה כספרות או לא הייתי משאיר כשירה אם לא היה להם ערך כתיבתי. והאם לפתוח מדור יהדות? והאם לסדר לפי א"ב? וכל הספרים שערכתי, האם לרכז או לבזר?

בסופו של דבר נואשתי מלקבוע כללים נוקשים. החלטתי אד הוק. אחרי שתי כונניות ביקשתי מאישתי מנוחה וכתבתי את הטקסט הזה, מביט בספרייתי החצי מסופרת וחושב על כך שלא תמיד הספר הוא זה העושה את האדם, שאולי חיים שלמים לא יספקו לי לקרוא את כל האוצרות והמכמנים שיש לי כאן, שאולי בעוד חמש או עשר שנים מהיום כך אשר אספתי במהלך חיי יהיה מוצג ארכיאולוגי כמו קלטת וידאו, ושבכל זאת אינני יכול אחרת כרגע, ואינני מצטער ולא הייתי מחליף. ואז הספריה שלא עמדה בעומס האינטלקטואלי שלי קרסה.  

הטיפ השבועי: קחו את הדמות שלכם לקבוצת תמיכה, ותנו לה לדבר. באיזו קבוצת תמיכה היא נמצאת? ממה היא חושבת שהיא סובלת?kipul
 
 
לינקים | טיפ | צוות | שירות | פרויקט תרגום | מה חדש | שאלות | המלצות | בית
 
 
 
 
 
הטיפ השבועי